Jakie zmiany w domu przynoszą dzieci? Raport o życiu polskich rodzin
Decyzja o powiększeniu rodziny wiąże się z wieloma wyzwaniami – również wnętrzarskimi.
2022-05-27, 08:30

Jakie decyzje wnętrzarskie podejmujemy, oczekując na pojawienie się dziecka? Jak spędzamy rodzinny czas? Czy dajemy dzieciom prawo do prywatności? Co sądzimy o mieszkaniu z dziadkami? Odpowiedzi przynosi nowe badanie przeprowadzone przez markę VOX.

W związku z powiększeniem rodziny ponad połowa (55%) Polaków urządza osobny pokój dla malucha, a 43% szykuje specjalny kącik w swojej sypialni. Dla co czwartej osoby ciąża oznacza przeprowadzkę do większego mieszkania. Raport marki wnętrzarskiej VOX stworzony we współpracy z agencją Elephate przybliża nasze współczesne życie rodzinne.

Jedna trzecia dzieci bez własnego pokoju

Swój pokój posiada dwie trzecie maluchów i nastolatków. Pozostałe osoby dzielą pokój z rodzeństwem (16%), mają swój kącik w sypialni rodziców (8%) lub innym pomieszczeniu (6%). Prywatnej przestrzeni najczęściej pozbawione są kilkulatki. Główną przyczyną jest niesprzyjająca sytuacja mieszkaniowa – rodzice starają się oszczędzić na zakup większego lokum.

Co robimy razem, a co osobno?

Gdy Polacy spędzają czas z dziećmi w domu, najczęściej rozmawiają, czytają książki i bawią się zabawkami. Ulubioną czynnością samych rodziców są jednak wszelkie gry: planszówki, klocki czy puzzle. Choć do rodzinnych aktywności najczęściej służy nam salon, czyli nasze ulubione pomieszczenie, obecność dzieci da się odczuć wszędzie – od łazienki, aż po biuro rodzica. To wspólny dom – pisze jeden z badanych.

Kiedy dzieci są same w domu, najczęściej bawią się, oglądają kreskówki i seriale oraz grają w gry wideo. Goszczą także kolegów. 41% rodziców przyznaje, że znajomi ich pociech wpadają w odwiedziny raz lub nawet kilka razy w tygodniu.

Ufamy czy sprawdzamy?

Zdaniem większości (84%) Polaków rodzic może kontrolować, czym zajmuje się jego podopieczny. Prawie tyle samo (82%) osób uważa przy tym, że dziecko ma prawo do prywatności w każdym wieku. Oczekujemy, aby dzieci pomagały w domowych obowiązkach i towarzyszyły nam w trakcie codziennych czynności, ale nie wymagamy ich obecności podczas wizyt gości.

Rola dziadków i zwierząt

Jak pokazuje raport VOX, wielopokoleniowa rodzina jest coraz rzadszym zjawiskiem. Tylko 13% Polaków deklaruje, że ich dzieci mieszkają z dziadkami. Większość przyznaje jednak, że dzieci często spotykają się z dziadkami (56%) lub czasem się z nimi widują (27%).

Ważnym elementem naszego życia są również czworonożni członkowie rodziny. Ze zwierzęciem wychowuje się aż 71% dzieci, z czego dwie trzecie zajmuje się ukochanym pupilem na co dzień.

O badaniu

Anonimową ankietę wypełniło 1107 rodziców dzieci do 16. roku życia. Kwestionariusz zawierał pytania otwarte oraz zamknięte jedno- i wielokrotnego wyboru. Badanie przeprowadzono na przełomie czerwca i lipca 2021 roku. Jest ono częścią akcji „Dziecko w domu”, która obejmuje również publikację darmowego e-booka z poradami dla rodziców, a także premierę nowej kolekcji mebli młodzieżowych.


Więcej o miejscu dzieci w domach Polaków można przeczytać w raporcie opublikowanym na stronie marki VOX.

KONTAKT / AUTOR
Agata Dulisz
Senior Digital PR & Content Marketing Specialist
Elephate
+48 516 366 852
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.